Obec Strančice

jako provozovatel veřejného pohřebiště podle ust. § 16 odst. 1 zákona č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů

(dále jen zákon o pohřebnictví)

Vydává v souladu s ustanovením § 19 citovaného zákona

 

Řád veřejného pohřebiště obce Strančice

  1. Zastupitelstvo obce Strančice schválilo tento řád veřejného pohřebiště obce Strančice dne 15.června 2020, pod číslem usnesení Z-20-03-07.
  2. Řád veřejného pohřebiště obec zveřejnila na pohřebišti v místě obvyklém na základě rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje ze dne 6.5.2020, č.j.: 063323/2020/KUSK.
  3. Nabytím právní moci rozhodnutí se dne 9. července 2020 Řád veřejného pohřebiště stal účinným pro provozovatele veřejného pohřebiště. Účinky řádu vůči třetím osobám se vztahují ke dni 9. srpna 2020, ve kterém byl tento řád v místě daném pohřebišti obvyklém vyvěšen.

 

Článek 1

Úvodní ustanovení

 

  1. Provozování veřejného pohřebiště je součástí veřejné infrastruktury a službou zajišťovanou ve veřejném zájmu v samostatné působnosti obce Strančice.
  2. Provozovatel pohřebiště je povinen zachovat přírodní charakter celého areálu hřbitova.
  3. Řád veřejného pohřebiště upravuje provoz veřejných pohřebišť ve Strančicích na pozemcích 180/14, 192/23 a st.333 v k.ú. Strančice, ve Všechromech na pozemku 194/14 v k.ú. Všechromy a v Oticích na pozemku 23 v k.ú. Otice.
  4. Provozovatelem i správcem veřejného pohřebiště je obec Strančice, IČO: 00240788, se sídlem: Revoluční 383, Strančice, zastoupená starostou obce.
  5. Řád je závazný pro provozovatele a dále pro subjekty zajišťující pohřební služby, pro obstaravatele pohřebních a jiných úkonů, nájemce hrobových a urnových míst, objednavatele a zhotovitele služeb, návštěvníky pohřebišť včetně osob, které zde s prokazatelným souhlasem provozovatele a správcem pohřebiště nebo nájemce provádějící práce a pro ostatní veřejnost.

 

Článek 2

Provozní doba veřejného pohřebiště


Veřejné pohřebiště je přístupné

v období svatodušních a vánočních svátků je přístupné nepřetržitě.

Článek 3

Podmínky pro sjednání nájmu hrobového místa

 

  1. nájem hrobového místa vzniká na základě písemné smlouvy o nájmu hrobového místa uzavřené mezi provozovatelem pohřebiště a mezi nájemcem hrobového místa. Smlouva o nájmu musí mít písemnou formu a musí obsahovat výši nájemného za služby spojené s nájmem.
  2. Zájemce o nájem hrobového místa na pohřebišti nemá nárok na okupaci opuštěného hrobového místa nebo na individuální umístění hrobu na pohřebišti.
  3. Doba nájmu hrobového místa v podobě hrobu se stanoví tak, aby od pohřbení mohla být dodržena stanovená tlecí doba pohřebiště. Nájem hrobového místa lze sjednat i na dobu předcházející pohřbení nebo uložení urny.
  4. V případě pohřbení uložením lidských pozůstatků do země musí být délka nájmu vyplývající ze smlouvy o nájmu hrobového místa upravena tak, aby mohla být dodržena tlecí doba stanovená v článku 5 řádu.

Článek 4

Rozsah služeb poskytovaných na pohřebišti

 

  1. Na pohřebišti jsou poskytovány tyto základní služby:
  2. nájem hrobových míst pro kostrové hroby, jejichž pohřbívací plocha musí být zachována v rozměrech nejméně 90 cm x 200 cm, u hrobu dětského nejméně 60 cm x 160 cm a u hrobu pro dítě do 3 let nejméně 50 cm x 100 cm; nejvyšší výška náhrobku 1,5 m,
  3. nájem pro uložení zpopelněných lidských ostatků do země v urnách, vyrobených z tvrzeného papíru, nelakovaného dřeva, proutí, nepálené hlíny, látky aj., příp. z bioplastu (arboformou),
  4. výkopové práce související s pohřbením a exhumací,
  5. pohřbívání a provádění exhumací,
  6. správa a údržba pohřebiště,
  7. zajišťování sběru, třídění, odvozu a likvidace odpadů včetně nebezpečného odpadu,
  8. vedení evidence související s provozováním pohřebiště.

 

Článek 5

Stanovení tlecí doby

 

V souladu se stanoviskem okresního hygienika ze dne 3.5.2004, zn.: 2879-219/04/La-883, vydaného na základě výsledků hydrogeologického průzkumu na veřejném pohřebišti, je pro uložení lidských ostatků do hrobu stanovena tlecí doby v délce 12 let.

Článek 6

Ukládání lidských pozůstatků a exhumace lidských ostatků

 

  1. Otevřít hrob na pohřebišti, ukládat do hrobu lidské pozůstatky nebo provádět exhumaci je oprávněn pouze provozovatel pohřebiště nebo provozovatel pohřební služby, který na základě smlouvy s vypravitelem pohřbu hodlá na pohřebišti pohřbít lidské pozůstatky.
  2. Shodně jako při přijímání lidských ostatků k pohřbení provozovatel dbá na to, aby převzetí nezpopelněných lidských ostatků bylo doloženo alespoň úmrtním listem a průvodním dopisem s uvedením, o čí ostatky se jedná, odkud jsou (číslo hrobu a název pohřebiště) a v koho zájmu se exhumace a převoz prováděl (číslo objednávky a smluvní strany); u urny postačí předložit doklad o zpopelnění, který obsahuje údaje shodné s identifikačním štítkem. Tyto dokumenty jsou rovněž podkladem pro evidenci související s provozováním pohřebiště.
  3. Zpopelněné lidské ostatky je možné uložit na pohřebišti vždy jen se souhlasem nájemce hrobového místa a provozovatele pohřebiště, u hrobů zpravidla k nohám do niky, jinak v ochranném obalu.
  4. Bez ohledu na uplynutí tlecí doby může být s nezpopelněnými i zpopelněnými lidskými ostatky v rámci pohřebiště manipulováno pouze na základě předchozího souhlasu provozovatele pohřebiště.
  5. Zpopelněné i nezpopelněné lidské ostatky mohou být exhumovány, tj. přemístěny nebo převezeny na jiné pohřebiště, pouze na písemnou a odůvodněnou žádost nájemce hrobového místa a nájemce nového hrobového místa na jiném pohřebišti, a to jen s písemným souhlasem provozovatele pohřebiště. Převoz exhumovaných nezpopelněných lidských ostatků na jiné pohřebiště musí být předem objednán u provozovatele pohřební služby a objednávka k žádosti přiložena. Před exhumací nezetlelých lidských ostatků musí nájemce hrobového místa písemně požádat o souhlas také krajskou hygienickou stanici.
  6. Exhumace nezpopelněných lidských ostatků za účelem jejich zpopelnění v krematoriu je zakázána. Výjimky dle individuální žádosti může schválit pouze provozovatel.
  7. Všechny rakve včetně exhumačních musí být označeny štítkem nejméně se jménem zemřelého, datem narození, datem úmrtí, dnem pohřbu a název provádějící pohřební služby. Není-li rakev z náboženských důvodů použita, označuje se štítkem plátno, kterým je tělo zemřelého ovinuto.
  8. Rakve, použité pro pohřbívání do země, musí být vyrobeny z takových materiálů, aby ve stanovené tlecí době zetlely spolu s lidskými ostatky. Za zetlelé se považují zbytky rakví (hlavních desek) o maximální velikosti 0,5 m2 držící vcelku. Nerozložitelné díly (madla rakve apod.) lze použít jen omezeně. K výrobě rakví a jejich nátěrů nesmí být použity barvy, lepidla a tvrdidla, obsahující složky škodlivých látek.
  9. Výplň rakví (vystýlka), transportní vaky vložené do rakví a rubáše mohou být vyrobeny pouze z lehce rozložitelných materiálů jako dřevěné piliny, papír, u vaků rozložitelné plasty a u rubášů látky. Tkanina, ze které je oblečení zemřelého vyrobeno, by měla být nejlépe bez chemických příměsí.
  10. Milodary vložené do rakve mohou být vyrobeny také pouze ze snadno rozložitelných materiálů.
  11. Pro pohřbívání do hrobek je nutno použít rakve:
  12. Vyrobené z dřevního materiálu s dlouhou trvanlivostí, do které bude umístěna poloviční zinková vložka, nebo
  13. Kovová, nebo
  14. Dle ČSN 49 3160 rakve.

Článek 7

Otevření hrobu provozovatelem pohřební služby

 

  1. Provozovatel pohřební služby smí otevřít hrob na pohřebišti pro uložení lidských pozůstatků, nebo lidských ostatků, k provedení exhumace, popř. k jiným účelům, pokud provozovatel pohřebiště obdrží v dostatečném předstihu před samotným otevřením hrobu:
  2. Doklad o oprávnění k podnikatelské činnosti v oblasti provozování pohřební služby a o oprávnění vykonávat podnikatelskou činnost technické služby – práce při kopání hrobů na pohřebištích (výpis z živnostenského rejstříku)
  3. Prohlášení, že uvedené práce zajistí provozovatel pohřební služby na vlastní náklad, vlastními zaměstnanci a s použitím vlastních pomůcek i nářadí a na vlastní odpovědnost.
  4. Osvědčení o získání profesní kvalifikace Hrobník nebo potvrzení o absolvování školení hrobníků od zaměstnance provozovatele pohřební služby, který bude hrob otevírat
  5. Doklad o ověření znalostí předpisů BOZP a PO
  6. Návrh na protokolování předání pracoviště před i po pohřbení včetně fotografií příslušného hrobového místa před jeho otevřením a fotografie bezprostředně sousedících hrobů
  7. Písemnou žádost vypravitele pohřbu, nájemce hrobového místa a majitele hrobového zařízení o otevření hrobu provozovatelem pohřební služby
  8. Kopii části smlouvy uzavřené mezi provozovatelem pohřební služby a vypravitelem pohřbu o vypravení pohřbu, která přikazuje pohřbít do příslušného hrobového místa.
  9. Otevření hrobu, u něhož neuplynula tlecí doba od posledního pohřbení, je možné provést jen tehdy, pokud příslušná krajská hygienická stanice předem povolila manipulaci s nezetlelými lidskými ostatky.
  10. Provozovatel pohřebiště může odmítnout otevření hrobu, pokud k tomu jsou závažné důvody, např. bezprostřední blízkost vzrostlého stromu, u něhož by musely být přerušeny hlavní kořeny (což by vedlo k narušení stability stromu), jestliže je pohřebiště a jeho porost v nepříznivém stavu v důsledku vichřic, dešťových srážek nebo pokrytí povrchu sněhem a ledem.
  11. Zaměstnanec pohřební služby, který bude otevírat hrob, musí být provozovatelem pohřebiště seznámen s řádem pohřebiště, místními podmínkami a s jinými informacemi nezbytnými pro bezpečné a nezávadné otevření hrobu.
  12. Provádí-li otevření hrobu zaměstnanec nebo zmocněnec provozovatele pohřební služby, provozovatel pohřebiště je oprávněn kdykoli:
  13. Kontrolovat průběh prací, stav výkopu a pažení, dohlédnout na zabezpečení vykopané hrobové jámy proti pádu třetí osoby a přítomnost druhého pracovníka provozovatele pohřební služby
  14. Požádat o přerušení prací; v takovém případě je zaměstnanec provozovatele pohřební služby povinen práce neprodleně pozastavit.
  15. Rakev s lidskými pozůstatky musí být po uložení do hrobu zasypána zkypřenou zeminou ve výši minimálně 1,2 m.

Článek 8

Povinnosti provozovatele pohřebiště

 

  1. Stanovit podmínky zejména pro provádění exhumací na pohřebišti, pro zřizování hrobového zařízení hrobů, dále ke zhotovení, údržbě, opravám, nebo odstranění věcí na hrobovém místě a řídit ostatní činnosti na pohřebišti.
  2. Umožnit nájemci užívání hrobového místa. Během doby trvání nájmu zajistit k hrobovému místu přístup a zdržet se jakýchkoli zásahů do hrobového místa, s výjimkou případů, kdy je nezbytné bezodkladně zajistit bezpečný provoz pohřebiště, mimo kopání hrobů nebo opravy hrobových zařízení v sousedství avšak jen na donu nezbytně nutnou. Dojde-li k zásahu do hrobového místa nebo hrobového zařízení vinou provozovatele pohřebiště a vznikne-li škoda, je provozovatel pohřebiště povinen hrobové místo uvést do původního stavu.
  3. Předat nájemci hrobového místa k užívání vyznačené, číselně označené hrobové místo.
  4. Připravit k pronájmu nová místa pro hroby, urnová místa tak, aby vznikly ucelené řady, oddíly či skupiny hrobů obdobného charakteru a rozměrů v souladu s plánem hřbitova. Nikdo nemá nárok na individuální umístění mimo vymezený prostor.
  5. Zabezpečovat výkopy hrobů a služby související s pohřbíváním, manipulací s lidskými ostatky, exhumacemi a ukládáním zpopelněných ostatků. Tuto povinnost je možné zajistit u třetího subjektu po protokolárním předání pracoviště a nejbližšího okolí.
  6. Dbát na úpravu a údržbu pohřebiště, zajišťovat údržbu veřejné zeleně na pohřebišti, provádět úklid cest a chodníků.

Článek 9

Povinnosti návštěvníků veřejného pohřebiště a podmínky užívání zařízení na pohřebišti

 

  1. Návštěvníci jsou povinni opustit veřejné pohřebiště před koncem provozní doby.
  2. Provozovatel pohřebiště může z oprávněných důvodů přístup veřejnosti na pohřebiště nebo jeho část dočasně omezit nebo zakázat, např. v době provádění terénních úprav, manipulování se zetlelými, nezetlelými i zpopelněnými lidskými ostatky v rámci pohřebiště, exhumací, za sněhu, náledí apod., pokud nelze zajistit bezpečnost návštěvníků.
  3. Dětem do 10 let věku je dovolen vstup na pohřebiště pouze v doprovodu dospělých osob.
  4. Osobám pod vlivem návykových a psychotropních látek je vstup na pohřebiště zakázán, rovněž je zakázáno jejich používání na pohřebišti.
  5. Motorové vozidla mohou na pohřebiště vjíždět a zdržovat se jen s prokazatelným souhlasem provozovatele za podmínek stanovených provozovatelem.
  6. Na pohřebišti je rovněž zakázáno se pohybovat na kolech, kolečkových bruslích, koloběžkách, skateboardech apod.
  7. Návštěvníci jsou povinni se chovat na pohřebišti důstojně a pietně s ohledem na toto místo, řídit se Řádem pohřebiště. Zejména není návštěvníkům pohřebišť dovoleno se zde chovat hlučně (včetně reprodukce hudby), kouřit, odhazovat odpadky mimo odpadové nádoby, nechat volně pobíhat psy, kočky a jiná zvířata a používat prostory pohřebiště i jeho vybavení k jiným účelům, než k jakým jsou určeny.
  8. Z hygienických důvodů není dovoleno na pohřebišti pít vodu z vodovodních výpustí a studní. Rovněž není dovoleno tuto vodu odnášet v náhradních obalech mimo pohřebiště.
  9. Svítidla mohou návštěvníci a nájemci na pohřebišti rozsvěcovat jen pokud jsou vhodným způsoben zabezpečena proti vzniku požáru. Provozovatel může v odůvodněných případech používání svítidel na pohřebišti omezit nebo i zakázat.
  10. Ukládání nádob, nářadí, jiných předmětů, včetně dílů hrobového zařízení na zelené pásy a místa kolem hrobových míst není dovoleno. Tříděný odpad je povolen ukládat pouze do sběrných nádob k tomu určených.
  11. Návštěvníkům je zakázáno provádět jakékoli zásahy do vzrostlé zeleně na pohřebišti, případně vysazovat keře či stromy bez vědomí provozovatele veřejného pohřebiště.
  12. Na pohřebišti není dovoleno umístění reklam.

Článek 10

Sankce

 

  1. Porušení tohoto řádu bude postihováno podle § 5 odst. 1 písm. i) nebo § 5 odst. 2 písm. e) zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, jako přestupek proti veřejnému pořádku.
  2. Zvlášť přitěžující okolností přestupku je, pokud osoba poruší podmínky uložené v tomto řádu při konání pohřbu nebo pietního aktu.

Článek 11

Dozor nad dodržováním řádu

 

  1. Kontrolu dodržování tohoto řádu provádí starosta obce.
  2. Výjimku z řádu dle odůvodněné písemné žádosti může schválit pouze zastupitelstvo obce.

Článek 12

Závěrečné ustanovení a účinnost

 

  1. Dnem nabytí účinnosti tohoto schváleného řádu pohřebiště se zrušuje v celém rozsahu řád pohřebiště schválený Radou obce Strančice, ze dne 2. 12. 2002.
  2. Tento řád je účinný dnem zveřejnění v místě obvyklém na pohřebišti, tj. u hlavní brány po dobu jednoho roku. Po celou dobu platnosti tohoto řádu bude jeho výtah vyvěšen na pohřebišti na místě obvyklém.
  3. Řád veřejného pohřebiště bude vyvěšen na úřední desce obecního úřadu Strančice po dobu 15-ti dnů.

 

Ve Strančicích dne: 23.6.2020

 

Mgr. Oldřich Trejbal
     starosta obce